środa, 12 grudnia 2018

Po dziennikarstwie w hotelarstwie?

Czy absolwentów dziennikarstwa nie czeka praca w zawodzie? Byłem na spotkaniu, które próbowało złamać stereotypy pracy w mediach.


Prelegentami wydarzenia „Po dziennikarstwie w hotelarstwie? Zmień bieg historii!” byli Dawid Serafin, dziennikarz śledczy Onetu, Konrad Kruczkowski, autor bloga Halo Ziemia oraz Sławek Farbaniec, zajmujący się obecnie marketingiem sportowym. Później odbył panel dyskusyjny z udziałem Alicji Myśliwieckiej, PR manager Off Camera i Jacka Tomkowicza, dziennikarza RMF FM. Spotkanie odbyło się w Krakowie w Herve 12 grudnia 2018 r. Organizatorami wydarzenia było Dziennikarskie Koło Naukowe UPJP2 i Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka.

Po dziennikarstwie w hotelarstwie? – prelegenci i relacja

1. Sławek Farbaniec
 
Najmłodszy prelegent zaczynał swoją przygodę z mediami kilka lat temu na portalach mototrends.pl i Krosno112.pl. Otrzymał nagrodę Debiutu Roku w konkursie Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Obecnie jest managerem PR w zespole Bartosza Ostałowskiego i tworzy strategię kontent marketingu w agencji reklamowej Harbingers. Uśmiechnąłem się, gdy usłyszałem ostatnią informację, bo miałem przyjemność kilkakrotnie rozmawiać z CEO Harbingers. 

Sławek przypomniał, jak ważne jest zapisywanie bazy kontaktów, chociażby w notatniku. Podkreślił większą szansę na przekazanie informacji biznesowej przez Linkedin niż przez maila. Podzielił się, że na wszelki wypadek ma zawsze ze sobą kilka wizytówek. 

2. Konrad Kruczkowski

Poczynania drugiego prelegenta śledzę od nagrody Blog Roku 2013. Powinien być przykładem dla dziennikarzy, że blogi w Polsce są czytane, mogą realnie zmieniać rzeczywistość i ich autorzy mogą się z nich utrzymać. Dwukrotny laureat Blog Forum Gdańsk Award dla Blogera Odpowiedzialnego Społecznie. Za reportaż „Jesteśmy Głusi” uhonorowany Nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W latach 2014–2017 ambasador i przyjaciel Stowarzyszenia WIOSNA. Od 2018 zawodowo związany z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko".

Konrad mówił o poziomie zaufania do mediów w Polsce (57% Polaków), reportażu literackim i że kontent na blogu może być również produktem. Z prelekcji zostały mi dwa cytaty: „Ludzie chcą czytać o innych ludziach”, „Boję się świata bez rzetelnego dziennikarstwa”.

3. Dawid Serafin

Wcześniej Gazeta Krakowska. Obecnie krakowska redakcja Onetu. Zajmuje się reportażem śledczym. Organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka promując jego wystąpienie, napisali: „powie jak zbierać i weryfikować materiały i jak z "informacyjnego chaosu" stworzyć kryminalny reportaż”.

Prelekcja Dawida przekształciła się w dialog z publicznością. Emocje wywołały dwie sprawy niewyjaśnionych zabójstw. Konkluzja spotkania brzmiała: „zbrodnia doskonała nie istnieje”.

W części drugiej organizatorzy przygotowali panel dyskusyjny, którego gośćmi byli:

4. Alicja Myśliwiec

„Wszechstronna dziennikarka z apetytem na wyzwania. Doktorantka Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, prezenterka w RMF Classic, PR manager w Off Camera, właścicielka agencji kreatywnej PR Broker. Zakochana w jodze, wodzie i kinie niezależnym”.

5. Jacek Tomkowicz

„Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z radiem RMF FM związany od 2010 roku. W duecie z Robertem Karpowiczem prowadzi audycję "Lepsza połowa dnia" od 2016 roku. Youtube: "Tego się słuchało", "Gdzieś to już słyszałem". W życiu kieruje się mottem: Ja nie zrobię?!”

Organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka mają zamiar zorganizować jeszcze jedno spotkanie z dziennikarzami. Gala rozdania nagród odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.