Już prawie napisałem felieton o Tatrach. Użyłem wielu cyfr. Naładowałem tekst ciekawostkami. Nawiązałem do swoich corocznych przygód z Tatrami. Później spisałem informacje o wyjeździe. Jeszcze zostały mi górskie porady. Strony w Wordzie zaczęły się mimowolnie mnożyć. Dlatego podział - dzisiaj majówka, jutro dawnych wspomnień czar, a w sobotę poradnik.
Jestem odpowiedzialny za przygotowanie weekendu majowego dla duszpasterstwa akademickiego FRAncesco w Tatrach. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat wyjazdu. Jednak chciałbym zaznaczyć, że jest to tylko propozycja. Propozycja dla osób, które lubią góry od święta. Każda osoba może wnieść swój pomysł, może zaproponować trasy. Można swoje talenty wykorzystać przykładowo w przygotowaniu integracji na wspólne wieczory. Majówka jest kierowana szczególnie dla studentów. Obowiązywało tylko jedno kryterium - najtaniej.
"2000 metrów nad ziemią"
Termin: 1-3 maja 2014 r.
Koszt dla studentów: 140 zł (osoby z duszpasterstwa powinny ubiegać się o dofinansowanie wyjazdu u brata Adama; koszt dla osób nie będących studentami zwiększa się o 20 zł). Cena zawiera:
1. Przejazd w obie strony komunikacją zbiorową. Godziny odjazdów i przyjazdów:
1.05.: 06:55 Kielce - 9:11 Kraków (PKP REGIO)
1.05.: 09:45 Kraków - 11:46 Zakopane (Szwagropol, autobus)
3.05.: 16:10 Zakopane - 18:14 Kraków (Szwagropol, autobus)
3.05.: 19:01 Kraków - 21:16 Kielce (PKP REGIO)
2. Noclegi i śniadania w Klasztorze Ojców Bernardynów w Zakopanem p.w. św. Antoniego z Padwy. Za ścianą miejsca noclegowego znajduje się kościół w całości wykonany z drewna i utrzymany w stylu góralskim. Jego wnętrze ujmuje prostotą.
Spanie w grupowej sali na łóżkach piętrowych. Należy zabrać ze sobą śpiwór. Nocleg oddalony jest o 3 min. od Tatrzańskiego Parku Narodowego, 15 min. od Kuźnic. Idealna baza noclegowa do wieczornych powrotów ze szlaków.
3. Wejścia na szlak turystyczny.
Cena nie obejmuje:
1. Obiadokolacji. Umożliwia to dowolność w regulowaniu kwoty wydawanej na jedzenie. Dodatkowo można spróbować lokalnych potraw, które da się znaleźć za przystępną cenę.
2. Ubezpieczenia, które można nabyć we własnym zakresie.
Propozycja szlaków: Tatry mają często nieznane perełki. Chciałbym je wam pokazać, dlatego przygotowałem 3 czysto turystyczne, w miarę łatwe i krótkie trasy. Gdzie głównymi kryteriami są piękne widoki, położenie miejsca noclegowego i zero dodatkowych kosztów na busy po Zakopanem.
1. Czwartkowy, najłatwiejszy szlak. Z Kuźnic kierujemy się niebieskim szlakiem na Kalatówki. W połowie trasy do polany odbijamy na żółty szlak prowadzący do Pustelni Świętego Brata Alberta. Powinniśmy mieć tam Mszę Św. Następnie wracamy do Kuźnic, gdzie przejdziemy na zielony szlak na Nosalową Przełęcz. Później dojdziemy na Nosal, skąd zejdziemy w stronę Zakopanego zielonym szlakiem.
Czas samego przejścia z noclegu do noclegu: 3,10 h
Wieczór należy do centrum Zakopanego. Tutaj pozostawiamy wybór - Krupówki, zabytki, knajpy. Chętni mogą wybrać się również do nowoczesnego Aqua Parku Zakopane. Chętnych proszę o informację dla zamówienia biletów.
2. Piątkowy, najtrudniejszy szlak. Przejście niebieskim szlakiem od Kuźnic przez Polanę Kalatówki do schroniska na Hali Kondratowej. Następnie zielonym szlakiem pokonujemy Dolinę Kondratową i dochodzimy do Przełęczy pod Kondracką Kopą. Z niej zdobywamy Kondracką Kopę z Czerwonych Wierchów i większość może się pochwalić rodzinie, że była na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. Uspokajam, bo wysokość tylko groźnie brzmi. Natomiast widok zapiera dech w piersiach. Gdyby nie ograniczenie horyzontem zobaczylibyśmy całą Polskę z jednej strony, a z drugiej Słowację. Schodzimy ze szczytu żółtym szlakiem do Kondrackiej Przełęczy. Z niej kierujemy się niebieskim szlakiem do schroniska na Hali Kondratowej. Powrót początkowym niebieskim szlakiem.
Czas samego przejścia z noclegu do noclegu: 5,50 h
3. Średni szlak w sobotę. Zaczynamy ponownie w Kuźnicach. Przechodzimy niebieskim szlakiem przez Stupniów Upaz. Mijamy szczyty Boczań, Wysokie, Wielką Kopę Królowej i dochodzimy do Przełęczy między Kopami. Punktem odpoczynku będzie Schronisko Murawiec na przestronnej Hali Gąsiennicowej. Następnie przez dolinę kierujemy się do Czarnego Stawu Gąsiennicowego. Wracamy z niego tą samą trasą do Przełęczy między Kopami. Na koniec wracamy żółtym szlakiem.
Czas samego przejścia z noclegu do noclegu: 5,15 h
Termin majówki to dla wielu osób najlepszy termin do wybrania się w góry. Dlatego w proponowaniu tras zaznaczam, że najgłupszym posunięciem w tych dniach jest wchodzenie przykładowo na Giewont. Symbol Tatr wtedy jest wręcz oblegany, co powoduję, że więcej godzin potrafią zająć ostatnie metry niż pozostała część trasy.
Z powodu dużej liczby turystów zrezygnowałbym również z najbardziej popularnych punktów Tatr: Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążyskiej, Doliny Pięciu Stawów, Gubałówki, czy Kasprowego Wierchu. Czekanie na wjazd na ten ostatni szczyt trwałoby kilka godzin. Jednak na zjazd nie czeka się aż tak długo.
Doświadczenia podaję z osobistej autopsji. Podczas jednego z majowych turnusów dla ministrantów musieliśmy dwukrotnie pracować nad sobą. Nasz opiekun - bernardyn nieświadomie postanowił trenować naszą cierpliwość w niekończących się kolejkach na Giewont i Kasprowy. Na górach się nie znał. Przynajmniej znał się na religii. Zabijaliśmy czas przez długie rozmowy...
PS Podobne historie już jutro.
Stwórzmy razem coś pięknego. Pomysły na wyjazd proszę umieszczać w komentarzach.
Najlepiej zapisać się przez mojego facebooka lub mailowo. Zapisy trwają do 20 kwietnia. Trzeba to zrobić dość szybko, bo miejsc jest maksymalnie 20. Wpłata pieniędzy do 24 kwietnia.
Fragment zdjęcia z atatry.bugs3.com.
Właśnie tak wygląda nasz najwyższy cel - Kopa Kondracka.