sobota, 25 lipca 2015

5 sposobów na WAKACJE 2015 – P#25

Już chciałem napisać, że dzisiaj będzie łatwo, wakacyjnie i z opalaniem... Nie będzie. Bo pielgrzymowanie nie jest dla leniwców. Za to będą pomysły na wakacje.


 „Jestem tak podniecony, że nie mogę usiedzieć w miejscu ani myśleć. Takie podniecenie może czuć tylko wolny człowiek. Wolny człowiek u progu podróży, której kres jest niepewny” – Red.

Santiago

Film „Droga życia” przedstawia historię lekarza, który nie może pogodzić się ze śmiercią syna. Spełnia jego marzenie i wyrusza drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Podczas pielgrzymowania spotyka cały przekrój osobowości. Jedną z osób jest pisarz, który przeżywa kryzys twórczy. Zadaje on na szlaku pątnikom pytanie – dlaczego pielgrzymują? Jedni z powodów zdrowotnych np. rzucenia palenia. Drudzy pragną zapomnieć o tragicznej przeszłości. Trzeci pragną przeżyć przygodę. Zaś na szczęście pozostali dodają do tego pobudki religijne.

Mogłoby się wydawać, że Hiszpania jest daleko od Polski. Jednak wolę już usłyszeć od Amerykanina, że zamierza zrzucić parę kilo, niż od rodaka, że nie wie w ogóle po co idzie. Oczywiście intencja nie jest obowiązkowa. Nie ma nic złego w odpowiedzi „dla Boga”. Warto jednak pomyśleć nad jej charakterem – pokutnym, błagalnym, dziękczynnym... odpowiadając na koniec – dlaczego? Dzisiaj obchodzimy święto św. Jakuba Starszego, który jako pierwszy z apostołów oddał życie za Chrystusa. Zdawał on sobie sprawę, że prawdziwa pielgrzymka to przejście drogi z serca do rozumu.

Fundamentem w przygotowaniach jest odpowiedź na pytanie – dlaczego chcemy wziąć udział w konkretnej pielgrzymce? Zakup wygodnych butów i górskiego plecaka nie jest sprawą najważniejszą. Przecież pielgrzymowanie to nie turystyczna wycieczka. Najważniejsza różnica jest taka, że podczas podróży odkrywamy miejsca, a w czasie pielgrzymki odnajdujemy siebie. Jednak tak naprawdę dowiemy się, co robiliśmy dopiero po wyprawie. Jeżeli nasza intencja została wysłuchana, jeśli coś w naszym życiu się zmieniło, jeżeli widzimy owoce. Wtedy była to pielgrzymka.

W pierwszym czytaniu św. Paweł porównuje nasze ciała do glinianych naczyń, gdzie  w niepozornym naczyniu kryje się ogromny skarb. Dzieli się on swoją wiarą i mówi coś fantastycznego, a zarazem oczywistego: „Uwierzyłem, dlatego przemówiłem”. Mówienie, pisanie, a przede wszystkim działanie ma miejsce dlatego, że uwierzyłem. Gdybym nie wierzył, nie chciałoby mi się wstawać z łóżka. W Ewangelii mamy dzisiaj to samo – służbę. Talenty, umiejętności, stanowisko nie powodują, że ktoś jest lepszy. To tylko narzędzia, dzięki którym możemy wpływać na świat.

Pomysły

XXI w. przynosi nam nowości w pielgrzymowaniu. Warto zacząć od pielgrzymki pieszej. Jednak najczęściej młodzi szukają nowych „przygód”. Niektóre sytuacje życiowe nie pozwalają nam wyruszyć w drogę np. niepełnosprawność, praca, obowiązki. Wtedy można dla przykładu wyruszyć duchowo, wybierając np. 10 minut codziennego rozważania Słowa Bożego w jakiejś intencji. Dla całej reszty odkrywców wybrałem szybko stworzoną listę propozycji, które chciałbym zrealizować nawet w czasie obecnych wakacji. Ktoś chętny?

1) Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. (wiem, to dopiero przyszłe wakacje, ale i tak o nich myślę). Został niecały rok, a przecież każda diecezja i większość parafii organizuje jakieś wydarzenia towarzyszące, przygotowujące pod ŚDM. Przykładowo w Kielcach w lipcu były to rekolekcje ewangelizacyjne i pielgrzymka rowerowa dookoła diecezji. Strony internetowe, maile i szukamy, co dzieje się w naszej okolicy.

2) Spotkanie młodych „Odnawianie więzi solidarności” w Taizé we Francji z okazji 75 rocznicy założenia wspólnoty i 100 rocznicy urodzin Brata Rogera (9 do 16 sierpnia 2015 r.). Oczywiście na Europejskie Dni Młodych Taizé (czytaj na sylwestra) do Walencji.

3) Rekolekcje autostopowe „Piękne Stopy” organizowane przez krakowskich dominikanów. 3 dni skupienia, tydzień autostopowania i spotkanie podsumowujące. Coś dla tych, którzy szukają przygód, szukając Boga :P

4) Rekolekcje w Asyżu z duszpasterstwem akademickim FRAncesco. Jeżeli tylko masz odłożone pieniądze, to może Rzym, Jerozolima, miejsca objawień maryjnych. Jeżeli nie masz, to może Polska? Jasna Góra, Gietrzwałd, Kalwarie, Sanktuaria.

5) Lednica, Wiślica, Wołczyn – tam już spotkania młodych się odbyły. Wszystko zależy od naszych chęci, ludzkiej pomysłowości i wiary. Może Lednica w wakacje? W dużej ilości miejsc w Polsce regularnie odbywają się rekolekcje, uwielbienia, koncerty. Parafrazując – szukajcie, a pojedziecie :D


Koniec I sezonu Pytajników. Odcinek #25 (2 Kor 4, 7-15), (Mt 20, 20-28):

► Dlaczego chcesz wziąć udział w konkretnej pielgrzymce?

► Jakie są Twoje propozycje na pozostałą część wakacji? W komentarzach możemy stworzyć listę ciekawych wydarzeń, miejsc, imprez. Nie tylko katolickich. Jest przyzwolenie na spamowanie :P

► Więcej pytań zadasz sobie po przeczytaniu Pytajników dla tych z tendencją do mocniejszego przyciskania na pedał gazu.