niedziela, 6 stycznia 2019

Obalanie orszakowych mitów

Ilu tak naprawdę było Mędrców ze Wschodu? Dlaczego nie powinniśmy pisać na drzwiach „K+M+B”? Czym powinien być dla nas Orszaki Trzech Króli?


„Było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel”. Fani polskiej muzyki rozrywkowej od razu po tych słowach rozpoznają „Autobiografię” Perfectu. Bogdan Olewicz, autor słów do tego rockowego klasyka, chciał nim opowiedzieć historię trójki przyjaciół, marzących o muzycznej karierze. Wrócił wspomnieniami do młodziaków mających 17, 18 lat. Cytat doskonale pasuje również do Mędrców ze Wschodu. Jednak ponad dwa tysiące lat temu zapewne żaden z nich nie marzył o czekającej ich światowej sławie.

Do dzisiaj Święto Trzech Króli stawia kilka pytajników, na które odpowiadamy błędnie. Jednym z nich jest chociażby tradycja z pisaniem kredą na drzwiach domów równania K+M+B. Równanie wcale nie oznacza zsumowania imion mędrców. Właściwie powinniśmy napisać C+M+B, czyli Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Natomiast postawione pomiędzy skrótami plusy oznaczają krzyże.

Święto Trzech Króli fachowo nazywamy Objawieniem Pańskim. Dla uświadomienia sobie naszego poziomu elementarnej wiedzy na temat tego święta, zacznę od krótkiej klasówki, dwa krótkie pytania. Pierwsze z zakresu czytania ze zrozumieniem: Gdzie w Ewangelii znajdziemy nadanie dla naszej trójki tytułów króli? Doczytałem się jedynie "mędrców", których w dosłownym tłumaczeniu możemy nazwać magikami. Królowie wzięli się prawdopodobnie z psalmu śpiewanego w kościołach 6 stycznia.

Pytanie drugie to test na spostrzegawczość: Ilu było mędrców? Odpowiedź wydaje się oczywista – trzech. Przecież potrafimy wymienić ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Guzik prawda. Nasi przodkowie poprzez tradycję ustną chcieli przybliżyć następnym pokoleniom nieznanych bohaterów. Jak w głuchym telefonie utarło się, że jeżeli były trzy dar, to było również trzech magów. Ale przecież jeden mędrzec mógł przywieść ze sobą złoto, kadzidło i mirrę. Równie dobrze Mędrców ze Wschodu mógł być cały autokar. Może te zawirowania są spowodowane tym, że z czwórki ewangelistów tylko Mateusz zrelacjonował to wydarzenie. Dociekliwi pamiętając, że Mateusz był celnikiem, mogą postawić pytanie: Czy w ogóle doszło do tego wydarzenia?

Wiedza uzupełniona. Teraz żaden młodociany ministrant nie zaskoczy nas za rok pytaniami, z cyklu chyba mam zły egzemplarz Pisma Świętego. Dopełniając – to Orygenes stwierdził, że Mędrców było trzech. Później Tertulian dodał, że byli królami. W piątym wieku prawdopodobnie skradziono z Konstantynopola ich relikwie i przywieziono do Europy. W szóstym nadano im imiona. Dzisiaj relikwie można podziwiać w pięknym pozłacanym sarkofagu w katedrze w Kolonii. Można wspomnieć o tym, popisując się swoją wiedzą w domu, ewentualnie możemy zagiąć nią jakiegoś ministranta.

Jak dzisiaj wygląda wspomnienie Mędrców? 6 stycznia w całej Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. Wszystko super, bo przechodzimy ulicami miasta, śpiewamy kolędy, dajemy świadectwo. Jednak trzeba czuwać nad tą inicjatywą, żeby z Objawienia Pańskiego nie zrobić drugiego Hobbita. Albo co najgorsze parady katolików, próbujących przy okazji załatwić swoje sprawy. Bowiem Orszak stanowi nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych, na czele którego mamy Trzech Królów symbolizujących trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Mędrcy od stóp do głów są ubrani w bogate stroje. Ich świtę stanowią aniołowie, pasterze, górale, husaria, a w XXI w. również np. senat politechniki czy innego uniwersytetu. Wydarzenie ma charakter rodzinny. Jego zadaniem jest promocja aktywnego przeżywania Bożego Narodzenia.
– – –
Wzięliście udział w tegorocznym Orszaku w waszym mieście? Podzielcie się swoją opinią pod odpowiednim postem na: https://www.facebook.com/banasiewiczblog/ Jutro część 2.


Zdjęcie z jasełek wspólnoty ZCB w Kielcach, 2012 r. #orszaktrzechkróli @orszaktrzechkroli #świętotrzechkróli #objawieniepańskie #trzej #trzejkrolowie #orszak #orszak2019 #pochod #marsz #dzieci #radość #bożenarodzenie #świętowanie #perfect #perfect #markowski #autobiografia #hobbit #kacper #europa #azja #afryka #melchior #baltazar #mędrcy #magowie